מכינות קדם צבאיות

לבית נחמיה קשר צמוד עם המכינות הקדם צבאיות בירושלים. רוצים לדעת עוד? הכנסו לכתבה שעיריית ירושלים הפיצה בנושא- לקריאת הכתבה 

מהי מכינה קדם צבאית? 

מכינה קדם-צבאית היא מסגרת חינוכית המיועדת בעיקרה למיועדים לשירות ביטחון וליוצאי צבא, שמטרתה הכנת החניכים לשירות מלא בצבא ההגנה לישראל וחינוך למעורבות חברתית ואזרחית. בני הנוער המצטרפים למכינה דוחים את שירותם ומתגייסים לצה"ל כשנה מאוחר מבני גילם. 
מכינות קדם צבאיות הוקמו במטרה להצמיח אזרחים הרואים עצמם כחלק משמעותי מהחברה ובעלי יכולת השפעה על עיצובה, מתוך נכונות לשאת במשימות ובאתגרים הלאומיים בתחומי הביטחון, החברה, החינוך ועוד. 

בשנת תשע"ו השתתפו במכינות הקדם צבאיות כ 2,750 חניכים בשנה א' ועוד כ650 חניכים בשנה ב'.

רוב המכינות הארציות הינן מכינות שנתיות הנמשכות בתכנית של 10 חודשים, אולם לאור הסכם עם משרד החינוך הוחלט גם על קיומן של מכינות חצי-שנתיות. 

מכינות קדם צבאיות מורכבות משילוב ייחודי של לימודים, עבודה קהילתית וחיי קבוצה, שמטרתה לעזור בעיצוב הזהות האישית של משתתפי התכנית ופיתוח תפיסת עולם שמבוססת על חשיפה לעולמות תוכן רבים. התכנים במכינה נרכשים בצורות שונות. בין אם על ידי שיעורים עיוניים, הכנה לצבא וכושר קרבי, סדרות שטח, טיולים, הרצאות, מפגשים עם אוכלוסיות שונות ועוד, אך בכל מכינה ישנן שלוש אבני יסוד מרכזיות:

לימודים – מטרת הלימודים היא העשרה עצמית, במטרה להרחיב אופקים, להיות מודעים יותר לסביבתנו, ולהקשר בו אנו חיים. הלימודים מבוססים על דו-שיח בנושאים שונים כגון יהדות, ציונות, הכרת החברה הישראלית, פילוסופיה, פסיכולוגיה, כלכלה ועוד.

עבודה קהילתית – ברוב המכינות עבודה בחינוך לחיזוק אוכלוסיות מוחלשות: חונכות אישית, חוגים, שיעורים, שילוב במתנ"סים ועוד.

חיי קבוצה וניהול עצמאי – החיים בקבוצה הם דינמיים ומשמעותיים. לקבוצה בפרט ולכלל המחזור השפעה על קבלת ההחלטות שנוגעות להתנהלות היומיומית, תכני העשרה שיועברו במכינה וכדומה.

כיום יש מגוון רחב של מכינות שנבדלות אחת מהשנייה בכמה מישורים: 

גיאוגרפית – יש מכינות החל מהגליל העליון ורמת הגולן בצפון הארץ והערבה בדרום, יש מכינות בישובי פריפריה כמו גם מכינות בישובי מרכז הארץ. בירושלים יש 6 מכינות.

הרכב האוכלוסייה – יש מכינות חילוניות, מכינות דתיות ויש מכינות מעורבות דתיים–חילוניים.

סוג התיישבות - יש מכינות בערים ויש מכינות בישובים כפריים.

משך המכינה- ישנן מכינות שנתיות (10 חודשים) וישנן מכינות שאורכן חצי שנה. 

איך מתקבלים וכיצד נרשמים למכינה? בקישור זה תוכלו לראות את כל שלבי התהליך להרשמה וקבלה למכינה.
ומידע על מגוון המכינות הקדם צבאיות תוכלו למצוא באתר מועצת המכינות הארצית.

ואיך נרשמים? בקישור זה תוכלו לראות את כל שלבי התהליך להרשמה וקבלה למכינה.

 

 

 

 

 בית נחמיה ומכינות קד"צ: בית נחמיה כמרכז הכנה לצבא מוקיר על פעילות המכינות הפועלות בעיר ומהווה בשבילן בית מקצועי ומארגן למען החניכים מגוון פעילויות: מפגשי לימוד משותפים לכלל המכינות, מועצת מכיניסטים לפעילות חברתית למען הקהילה, ערב הוקרה במעמד ראש העיר ועוד. בעיר ירושלים – בירת המכינות, פועלות כיום שש מכיונות קדם-צבאיות (פירוט בתחתית העמוד)