זינוק בעלייה- אלומה

"זינוק בעלייה" - תכנית מבית עמותת אלומה.

"זינוק בעלייה" הינה תוכנית קהילתית המכוונת להרחבת והעמקת תרומתם של צעירים ישראלים יוצאי אתיופיה למדינת ישראל, באמצעות שירות צבאי/לאומי משמעותי. התוכנית מעודדת את הצעירים להצטרף למוקדי התרומה העשייה וההשפעה, תוך שמירה על זהות אישית וקהילתית ורואה בהשתלבותם המיטבית תרומה ליצירת תהליכי שינוי חברתי המחזקים את חוסנה של החברה בישראל.

התכנית מתמקדת במתן מענה פרטני לבני הנוער המועמדים לשירות ביטחון וזאת בכדי להכין אותם בצורה מיטבית להתמודדות עם אתגרי הגיוס ולהגדיל בכך את נתוני השרידות שעולים מתוך אתגרי השירות. בנוסף, התוכנית פועלת למול ההורים ומשפחות הצעירים שהנם גורם משמעותי המשפיע בצמתי קבלת ההחלטות של הצעירים בדרכם לרכישת כישורי חיים, לחתירה למצוינות ולהשתלבות במעגל השירות המשמעותי, ההשכלה והתעסוקה.

בחזית העשייה של התוכנית עומד הרכז/ת אשר הנו בן/בת הקהילה אשר שירת בשירות צבאי משמעותי ובעל תואר אקדמי. הרכז משמש מודל לחיקוי לצעירי הקהילה, והצלחתו האישית הנה פעמים רבות תמריץ סוחף. בחיי היום יום, הרכז מהווה גשר בין בני הקהילה לבין גורמי הצבא והרשות המקומית. בעבור החייל ומשפחתו, הרכז הוא כתובת קבועה זמינה ואמינה, ואילו בעבור הצבא הוא איש שטח המכיר את הקהילה על בוריה.

זינוק בעלייה רואה את הצורך במתן ליווי פרטני למשלבים על ידי בניית חליפה המותאמת לפי צרכיי המלש"ב, חליפה הכוללת הכנה לצו ראשון, חשיפה לתפקידים, ליווי בתהליך בחירת התפקיד המתאים, עזרה במילוי שאלון העדפות וכו. גם כן ייעוץ וליווי בבחירת מסגרת קדם צבאית, ליווי במציאת שירות לאומי מתאים עבור מלשבים בעלי פטור מהצבא,

ימי הכנה קבוצתיים לימיי המא"ה ולצו ראשון, סדנאות של מיומנויות למידה ואסטרטגיה חשיבה וכן מענה להורים על ידי ערבי הורים סדנאות והשתתפות בגדנ"ע להורים.

שותפי התכנית: משרד בטחון, האגף החברתי ביטחוני, הקרן לידידות, מינהל חברה ונוער ועיריית ירושלים.

מטרות התוכנית:

1. הכנה לשירות משמעותי ומיצוי הפוטנציאל של בני נוער יוצאי אתיופיה בשירותם הצבאי.

2. השוואה של נתוני השירות בין יוצאי אתיופיה לכלל האוכלוסייה

 

לפייסבוק של זינוק בעלייה